Екологи в різних країнах Європи закликають переглянути ставлення до пестицидів

Екологічна громадськість ЄС закликає заборонити використання пестицидів в екологічних зонах (Ecological Focus area). Такі зони були запроваджені в 2013 році як частина «зеленої реформи» Спільної сільськогосподарської політики ЄС (Common Agricultural Policy), згідно якої 5% всіх земель на фермах (господарствах) мають підтримувати навколишнє середовище та біорізноманіття. 30 травня сільськогосподарський комітет Європарламенту проголосував проти такої заборони, наступне голосування в Європарламенті заплановане на 14 червня.

 

В Україні екологи закликають державу почати контролювати внесення пестицидів агропідприємствами, адже на даний час такий контроль практично відсутній. З таким закликом звернулись до Президента ряд громадських екологічних організації.
На початок 2017 року в Україні зареєстровано близько 1100 пестицидів та агрохімікатів, контроль за використанням яких після реорганізації Санітарно-епідеміологічної служби України у 2016 році мав перейти до Держпродспоживслужби України, але лабораторії при цьому залишились у підпорядкуванні МОЗ.
На засіданні Ради ООН з прав людини 7 березня 2017 року міжнародні експерти закликали до врегулювання поводження з небезпечними пестицидами особливо в країнах, що розвиваються, оскільки вони (пестициди) є причиною смерті 200 тисяч осіб у світі щорічно, викликають рак, хвороби Альцгеймера і Паркінсона, гормональні порушення, порушення розвитку і безпліддя.
Проте, на сьогодні Україною порушуються не тільки норми національного законодавства, але і вимоги міжнародних зобов’язань.
За останніми дослідженнями в Україні дозволено використання 275 продуктів тільки на сої, з них 59 продуктів містять заборонені в ЄС речовини, зокрема, виявлено 14 активних, основних діючих речовин.

 

Україною підписано Угоду про асоціацію з ЄС. У відповідності до додатку ХХХ глави 6 розділу V Угоди Україна зобов’язується впроваджувати європейські підходи у сфері охорони довкілля, у тому числі щодо поводження з небезпечними хімічними речовинами. У 2002 році Україна приєдналася до Роттердамської конвенції про процедуру попередньої обґрунтованої згоди відносно окремих небезпечних хімічних речовин та пестицидів у міжнародній торгівлі. Метою конвенції є сприяння запровадженню спільної відповідальності та узгоджених зусиль Сторін у міжнародній торгівлі окремими небезпечними хімічними речовинами з метою охорони здоров'я людини та навколишнього середовища від потенційного шкідливого впливу.

Не прийнявши рішення про заборону пестицидів, які не дозволені в ЄС, Україна може стати місцем їх утилізації. Для пестицидів немає жодних бар’єрів і кордонів, вони здатні поширюватися у довкіллі на тисячі кілометрів, вони передаються з грудним молоком матері до дітей, вони були виявлені навіть у жирових тканинах пінгвінів, і проблема їхнього негативного впливу стосується кожного з нас.

 

Підготовлено за матеріалами:
«Екологія – Право – Людина»
• Європейське Екологічне Бюро (European Environmental Bureau)
• Блог Естонського Фонду за природу (Estonian Fund for Nature)
• Асоціація «Дунайська соя» («Danube Soya Best Practis Manual»)