Органічне виробництво та продукти харчування

 

Органічний продукт – це продукт харчування, вирощений (вироблений) у результаті ведення сертифікованого органічного виробництва, що передбачає повну заборону використання синтетичних пестицидів та добрив, інших штучних речовин та генетично модифікованих організмів.

 

 

 

03 вересня 2013 року прийнято Закон України "Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини", набрав чинності 9 січня 2014 року.

 

17 листопада 2016 року на Урядовому комітеті з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності розглянуто Законопроект "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції", який розроблено робочою групою з питань вдосконалення законодавства і нормативно-правових актів у сфері органічного виробництва при Міністерстві аграрної політики та продовольства України в тісній співпраці з органічним сектором.

 

Органічний рух виник в Великобританії в 40-х роках минулого сторіччя. Тоді ж вперше було використано термін “органічний” в науковій праці Єви Бальфур «Жива земля».

В 1972 році заснована одна з найбільших організацій та найвагоміших в світі - Міжнародна Федерація Органічного Руху (IFOAM), яка зараз об'єднує організації з більше ніж 100 країн світу. Органічне виробництво зараз впроваджується в більше, ніж 170 країнах світу і займає понад 43 млн.га.

 

В Україні в 2015 р. нараховувалось більше 200 сертифікованих органічних господарства, а загальна площа сертифікованих органічних сільськогосподарських земель склала 410 000 га (за даними Федерації органічного руху України).

 

Найбільш поширені стандарти в Україні:

Стандарти  Європейського Союзу: Регламент Ради (ЄC) 834/2007 (попередній Регламент ЄС 2092/91) та додаткові постанови: Регламент Комісії (ЄC) 889/2008; Регламент Комісії (ЄC) 1235/2008)

Детальніше

* «Євролисток» - маркування сертифікованої органічної продукції,

яка відповідає стандартам Європейського Союзу

 

Національна Органічна Програма сільського господарства США

Детальніше

 

Національні стандарти Японії JAS

Детальніше

Приватні стандарти Асоціації BioSuisse (Швейцарія)

Детальніше

 

 

Споживачу

При купівлі продукту зверніть увагу:

- Назва продукту має вказувати на органічний метод його виробництва
- Відповідно до Стандартів Європейського Союзу на етикетці сертифікованого органічного продукту має бути обов’язково зазначено*: «Євролисток», номер органу сертифікації та країна походження сировини
* відсутність такого маркування свідчить про недотримання стандартів органічного виробництва
- Органічний продукт завжди повинен супроводжуватись відповідним сертифікатом, який підтверджується щороку (зі списком сертифікаційних компаній, що працюють в Україні можна ознайомитись на сайті Органік Стандарт)

 

Органічна продукція українського виробництва:

Свіжі продукти: Овочі (картопля, буряк, морква, капуста, цибуля, огірки, помідори, зелень), Фрукти (яблука, персики, груші), Ягоди, Трави, Яйця курячі, М’ясо, Молоко

Перероблені продукти:

 • Борошно житнє, пшеничне
 • Крупа гречана, кукурудзяна, манна, перлова, пшенична, пшоно, ячна
 • Мед акацієвий, гречаний, липовий, луговий, з різнотрав’я, травневий, з шавлії
 • Напої з: журавлини, квітів бузини, кизилу, чорноплідної горобини, шипшини, льону
 • Олії з різних видів насіння
 • Повидло та сиропи 
 • Соки
 • Сухофрукти
 • Фіточаї та трави
 • Яйця
 • Хлібобулочні вироби
 • М'ясні вироби: сосиски, ковбаси
 • Молочні вироби: кефір, сметана, йогурти, сири тощо.
 • Солодощі: печиво, шоколад

 

Органічну продукцію можна придбати:

 • В мережах супермаркетів Good Wine, Сільпо, Delight, Billa, Metro, Мегамаркет, Фуршет, Велика Кишеня, Наш Край, Еко-маркет, Таврія, Fozzy, Novus, Караван, Амстор, Гойда
 • В спеціалізованих та інтернет-магазинах: Києва, Херсона, Дніпра, Львова, Донецька та Івано-Франківська
 • А також під час спеціалізованих ярмарок та фестивалів

Список магазинів, в яких можна придбати органічні продукти можна знайти на сайті Органік Стандарт, також тут ви зможете перевірити відповідність органічного сертифікату та познайомитись з деякими з присутніх на ринку торгівельними марками.

 

Більше інформації про органічне виробництво можна знайти на сайтах:

 

Пропонуємо подивитись також документальний фільм про органічне виробництво «Там, де закінчується місто», створений Зеленим досьє в 2003 році.

 

При підготовці матеріалу використана інформація

Зеленого досьє, Сертифікаційного органу «Органік Стандарт»

та Федерації органічного руху України.