Орхуські наради: післямова

Шоста сесія наради Сторін Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхуська конвенція). Третя сесія Наради сторін Протоколу про реєстри викидів та перенесення забруднювачів (до Орхуської конвенції). Будва, Чорногорія, 12 – 16 вересня.

 

Отже, наради закінчилися. Рішення ухвалені, Будвінська декларація прийнята, Україну привітали з приєднанням до Протоколу про реєстри викидів та перенесення забруднювачів та із від’єднанням від списку порушників Орхуської конвенції.

 

Що нового

Нарада продемонструвала на власному прикладі, що таке доступ до інформації та використання сучасних технологій: всі матеріали доступні на сайті, підсумки кожного дня оперативно публікуються (http://aarhusmontenegro.me/news), останній день, так званий сегмент високого рівня транслюється  наживо в інтернеті, немає стосів роздрукованих паперів, все тільки в електронному вигляді, учасники конференції оперативно отримують всі матеріали. Втім, за це треба дякувати не лише організаторам, а й сучасним технологіям, які розвиваються швидше за політичні й дипломатичні процеси.

Орхуська конвенція стає все більш відомою і вагомою в країнах, які є її учасниками, а також за межами регіону ЄЕК ООН. Настільки вагомою, що додає серйозних турбот не тільки нашим пост-радянським державам, а й усталеним європейським демократіям, в яких, виявляється, з демократією екологічною теж не все гаразд. Комітет з дотримання конвенції – інноваційний інструмент міжнародного екологічного правосуддя, який дозволяє урядам і громадськості виносити питання стосовно дотримання конвенції на розгляд найкращих фахівців з різних країн. Якщо в перші роки діяльності комітету (починаючи з 2003-го) розглядали не більше 10 подань за три міжсесійні роки, здебільшого із країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії, то далі їх кількість зросла в 3 – 4 рази, а географія поступово розширилася на західні країни Європи.

 

Баталії

Географія розширилася настільки, що дійшла до святая святих – Європейського Союзу, стосовно якого Комітет з дотримання не побоявся зробити висновок після ретельного вивчення всіх документів про недотримання ним Орхуської конвенції в частині доступу європейської громадськості до інформації. Зазвичай пропозиції комітету приймаються Нарадою Сторін без заперечень, адже фахівцям комітету повністю довіряють. Але цього разу делегація ЄС на Нараді намагалася зробити все можливе, щоб не довелося виконувати рекомендації комітету. Результат кількаденних баталій з цього приводу – нульовий. Ніхто не переміг, рішення щодо недотримання конвенції Європейським Союзом просто відклали до наступної Наради Сторін у зв’язку з тим, що не змогли домовитись. Виглядає так, що найміцніше і найбільш авторитетне міждержавне утворення континенту ажніяк не передбачало, що Орхуський процес дотягнеться і до його недоліків. Сталося. І проігнорувати цей факт неможливо. Хоча б тому, що Європейський Екофорум, у складі якого громадські організації з усіх країн регіону, відкрито проголосив, що через цей нульовий результат ЄС втрачає свій авторитет і вагу в процесі.

 

Україна

Україна, навпаки, явно додала собі поваги. По-перше, нарешті нас не звинувачують у недотриманні конвенції! Ми виконали всі рекомендації Комітету з дотримання, і нашої країни (вперше за 12 років!) немає в списку боржників. Більше про Орхуські успіхи України розповіли експерти з МБО “Екологія-Право-Людина” - організації, яка від самого початку брала активну участь у процесі щодо невиконання Україною Орхуської конвенції   (http://epl.org.ua/announces/orguski-peremogy-ukrayiny-shhyri-vitannya-epl/).

По-друге, нарешті голова української делегації не виправдовувався за недоліки; заступник міністра екології та природних ресурсів пан Микола Кузьо спокійно (прекрасною англійською) розповідав з трибуни зустрічі високого рівня про українські ініціативи, корисні й цікаві для інших країн.

По-третє, наші представники обрані до поважних структур Конвенції: адвокат та голова ГО “Бюро екологічних досліджень” Дмитро Скрильніков - до Комітету з дотримання Орхуської конвенції, начальник відділу європейської інтеграції Департаменту стратегії та європейської інтеграції Мінприроди Марина Шимкус – до Бюро Орхуської конвенції, директор Департаменту стратегії та європейської інтеграції Леся Карнаух - до Бюро Протоколу про реєстри викидів та перенесення забруднювачів.

 

Тобто, Україна нарешті стала рівноправним і поважним учасником Орхуського процесу.

Ми приєднуємось до привітань! 

 

Тамара Малькова, Інформаційний центр "Зелене досьє"